HauKa Karolina Koziej

Potrzeby łowieckie u psów

02 lutego 2024

Psy to drapieżniki i padlinożercy (o czym napiszę osobny post). Wyszukiwanie pokarmu i polowanie to ich naturalne potrzeby, które musimy świadomie spełniać. Niespełnione potrzeby prowadzą do wielu problemów behawioralnych, są źródłem stresu i frustracji.

Zrozumienie tych naturalnych zachowań może pomóc w zarządzaniu psami w sposób bezpieczny i odpowiedni zarówno dla zwierzęcia, jak i jego otoczenia.

 

Polowanie u psów, jak u innych zwierząt, odbywa się w pewnej sekwencji, zwanej łańcuchem łowieckim. 

 

 

Łańcuch łowiecki u psów

 

Łańcuch czy też sekwencja łowiecka ma następujące elementy:

 

Namierzanie: Ta faza polega na rozeznaniu się psa w celu zidentyfikowania potencjalnego celu lub ofiary. Pies może używać zmysłów, takich jak wzrok i węch, aby zlokalizować obiekt zainteresowania i skupić się na nim. Pies może łapać dolny zapach sunąc nosem po ziemi, ale też górny - stając i pozwalając powietrzu z zapachem potencjalnej ofiary penetrować swoje nozdrza. 

 

Obserwacja: Podczas tego etapu pies intensywniej skupia się na ofierze. Wiąże się to ze stałym i intensywnym spojrzeniem, podczas którego pies obserwuje i ocenia cel. Często zamiera nieruchomo w obserwacji. 

 

Skradanie: Pies zaczyna ukradkiem i ostrożnie zbliżać się do ofiary. Polega to najczęściej na obniżaniu ciała i wykonywaniu świadomych, powolnych ruchów, aby zbliżyć się do celu. To czekanie na dobry moment żeby ruszyć.

 

Pogoń: Po podjęciu decyzji o pogoni rozpoczyna się faza pogoni. Pies szybko ściga swoją ofiarę. 

 

Chwytanie: W tej fazie pies próbuje złapać i unieruchomić ofiarę za pomocą ugryzienia chwytającego (grab-bite). Celem jest przejęcie kontroli nad ruchem ofiary, pies może używać pyska do chwytania szyi lub ciała ofiary.

 

Zagryzanie: Faza ugryzienia zabójczego (kill-bite) następuje po ugryzieniu chwytającym i obejmuje szybkie i precyzyjne ugryzienie w newralgiczny obszar, zazwyczaj szyję lub głowę. Celem jest całkowite unieruchomienie lub zabicie ofiary.

 

Rozszarpywanie/rozczłonkowywanie: Po schwytaniu i unieruchomieniu ofiary pies może wejść w fazę rozszarpywania. Obejmuje to manipulowanie ofiarą za pomocą pyska i łap, często rozrywając ją w celu spożycia lub sprawdzenia różnych części.

 

Konsumpcja: Tu może się pojawić również odkładnie na później, zakopywanie, dzielenie się. 

 

Nie każdy pies będzie przechodził przez całą sekwencję. U niektórych ras i mieszanek w procesie ewolucji zostały wzmocnione lub osłabione pewne elementy łańcucha. 

Warto przed zakupem psa zastanowić się do czego grupa czy rasa została stworzona, jakie zachowania może prezentować i zastanowić się czy jesteście w stanie spełnić wszystkie potrzeby takiego psa.  

 

 

Praca z instynktem łowieckim 

 

Zachowań instynktownych nie da się psa oduczyć. Hamowanie takich zachowań bez spełnienia potrzeb np. poprzez trening awersyjny bardzo często powoduje pojawienie się problemów behawioralnych, pozornie niezwiązanych. Wiele psów błędnie diagnozowanych jako „reaktywne i wymagające treningu” to w rzeczywistości psy z niespełnionymi potrzebami i narastającą frustracją. 

 

W swojej pracy z psami z silnym instynktem stosuję dopasowane do konkretnego przypadku programy spełniania potrzeb łowieckich, przy jednoczesnym budowaniu relacji (polowanie staje się wspólną zabawą) i wprowadzeniu treningów o określonej strukturze, pozwalających zapanować nad psem. Pracuję całkowicie bez przemocy, w tym bez użycia narzędzi awersyjnych.

 

Angażowanie się w czynności naśladujące elementy sekwencji łowieckiej zapewnia psom stymulację umysłową, fizyczną. Jest to ujście dla nagromadzonych emocji, zapewnia satysfakcję i naturalne spełnienie. Jest niezbędne dla ogólnego dobrostanu, przyczyniając się do wyższej jakości życia poprzez oferowanie różnorodnych doświadczeń i bodźców sensorycznych. Wzmacnia również więź między psem i przewodnikiem. 

 

 

Czy zawsze zachowania łowieckie są związane z instynktem łowieckim?

 

Tak jak w przypadku każdego zachowania psa musimy znaleźć jego przyczynę. Często zachowania pseudo-łowieckie są manifestacją stresu czy próbą ulżenia sobie w bólu, sposobem na poradzenie sobie z przebodźcowaniem lub niedobodźcowaniem. Mogą być formą ucieczki ze stresującego środowiska. Dopiero po analizie trybu życia psa i obserwacji jego zachowań, możemy ocenić czy jest to naturalny instynkt łowiecki czy desperackie szukanie ulgi w zachowaniach pseudo-łowieckich. 

 

Jeśli zachowania psa są dla Was problematyczne - zapraszam Was na konsulutacje podczas których wspólnie odkryjemy przyczyny zachowań i stworzymy plan działania dopasowany do Waszego psa :)

 

Karolina Koziej

Behawiorysta Warszawa  - Psi behawiorysta - Behawiorysta psów online - Psi psycholog - Behawiorysta online - Zoopsycholog Warszawa - Zoopsycholog online - Behawiorysta dla niepełnosprawnego psa - Behawiorysta dla niesłyszącego psa - Behawiorysta dla niewidomego psa

Problemy z psem - Pies lękliwy - Pies agresywny - Pies gryzie - Pies się boi - Pies nie słucha - Pies szczeka - Pies nadpobudliwy 

+48 606 870 330

karolinakoziej@gmail.com