HauKa Karolina Koziej

Kumulacja Bodźców

07 grudnia 2023

Czy zastanawiałeś się kiedyś dlaczego:

  • Pies nigdy nikogo nie ugryzł, a tu zaatakował od razu
  • Nie wiem czemu czasem mu odbija
  • Nie ma reguły, czasem bez powodu się rzuca
  • Zwariował od kiedy się przeprowadziliśmy / mamy dziecko / wstaw dowolne
  • Jest drażliwy na wszystkie psy, ale jest zdrowy tylko ma biegunki od miesiąca

 

Problemy behawioralne, wytrzymałość psychiczna. Ból u psa, choroby czy stres u psa powodują mniejszą tolerancję na bodźce u psa. Każdy pies ma swój próg wytrzymałości. Dla jednych będzie on trochę wyżej, dla innych, bardziej reaktywnych, dużo niżej. Takie bodźce stresowe kumulując się w naszym psie powodują nieprzewidywalne reakcje - agresję, irytację, ale również chęć ucieczki czy samodzielne próby rozwiązania sytuacji. Nie zawsze mądre, bo tak jak ludzie, działając w trudnych warunkach, mogą podejmować złe decyzje, szczególnie jeśli są to nowe sytuacje, na które nie mają gotowych schematów. W dodatku bodźce stresowe to, jak widzicie na grafikach, nie tylko stresujące sytuacje dziejące się w danym momencie (dziecko, samochód, inny pies), ale również trwające cały dzień (np. upał, gorsze samopoczucie, głód) czy nawet dłużej (np. różne bóle). Im silniejszy bodziec tym szybciej dojdziemy do progu wytrzymałości. 

 

Przykład:

  •     1 klocek - pies ma problemy żołądkowe
  •     2 klocek - na spacerze podbiegł do niego obcy pies i pojawił się konflikt
  •     3 klocek - wracając przestraszył się człowieka na hulajnodze 
  •     4 klocek - pies wrócił do domu i w tym momencie podbiegło do niego dziecko i rzuciło się do głaskania

Dla psa było to za dużo, więc warknął (w skrajnej sytuacji ugryzł dziecko), mimo, że 'nigdy wcześniej tego nie robił'. Jak widzicie samym wyzwalaczem tej sytuacji nie jest dziecko, które mogło być nawet delikatne, ale całokształt trudności, które spadły w tym momencie na naszego psa i nie umiał sobie z nimi poradzić. 

 

Pies, który jest zestresowany w obecności innych psów, nie czuje się pewnie w obecności innych psów, może po kilku takich spotkaniach zareagować agresywnie.

Kumulacja różnych bodźców powoduje drażliwość psa przy dziecku, może wzmagać zachowania lękowe lub zachowania agresywne wobec dziecka.

 

Wrażliwy pies, pies który boi się dźwięków będzie miał obniżony próg wytrzymałości w obecności hałasów

Musimy obserwować naszego psa i wyczuwać kiedy sytuacja staje się dla niego zbyt trudna, kiedy zbyt wiele bodźców nałoży się na siebie i zapewnić mu spokój. 

Nieprzypadkowo pojawiły się tu klocki - tak jak Lego, kolejne bodźce mocno przyczepiają się do psiaka i ciężko je 'oderwać'! 

 

I to odpowiedź po raz kolejny, dlaczego w terapii behawioralnej często wcale nie skupiamy się na jednym, konkretnym problemie i dlaczego jest to proces - często proces mozolnego odrywania pojedynczych klocków i przesuwania tego progu wytrzymałości, do czego świetnie sprawdza się terapia integracji sensorycznej. Zapoznaj się z moją ofertą dostępną na stronie lub skontaktuj się, żeby dowiedzieć się więcej na ten temat :)

 

Behawiorysta Warszawa  - Psi behawiorysta - Behawiorysta psów online - Psi psycholog - Behawiorysta online - Zoopsycholog Warszawa - Zoopsycholog online - Behawiorysta dla niepełnosprawnego psa - Behawiorysta dla niesłyszącego psa - Behawiorysta dla niewidomego psa

Problemy z psem - Pies lękliwy - Pies agresywny - Pies gryzie - Pies się boi - Pies nie słucha - Pies szczeka - Pies nadpobudliwy 

+48 606 870 330

karolinakoziej@gmail.com