Chociaż życie z psem z wadą słuchu może czasami wydawać się trudne, przy odrobinie kreatywności i empatii możesz pomóc mu wieść najlepsze życie. Oto kilka wskazówek, które pomogą psu lepiej odnajdywać się w nowej sytuacji.
Niezwykle ważne jest, aby upewnić się, że nie zaskoczysz lub przypadkowo nie przestraszysz swojego psiaka.
Niesłyszące psy potrzebują jasnych sygnałów wizualnych i dotykowych, aby zrozumieć Twoje intencje.
Wprowadzenie pewnych ułatwień do codziennych czynności pomoże niesłyszącemu psu żyć pełnym i satysfakcjonującym życiem:
Bardzo ważne jest zapewnianie psu aktywności fizycznej i umysłowej. Warto zadbać o odpowiednią ilość węszenia - praca nosem niezwykle relaksuje psy i podnosi ich pewność siebie. Świetnie sprawdzą się też zabawki interaktywne, należy jednak ostrożnie dopasować poziom trudności do naszego psa, tak żeby go nie zniechęcić. Terapeutyczny skutek będą mieć też spacery dekompresyjne, w spokojnym miejscu, na długiej lince, bez ludzi i innych zwierząt - szczególnie, że pies może być bardziej wrażliwy na nagłe bodźce w Waszej okolicy. Taki spacer może mu pomóc się odprężyć.
U niesłyszących psów mogą pojawić się unikalne potrzeby i wyzwania behawioralne. Dlatego zachęcam Cię do skorzystania z konsultacji behawioralnych, które pomogą Ci lepiej zrozumieć i rozwiązać ewentualne problemy. Pomogę Wam dostosować techniki szkoleniowe do specyficznych potrzeb Twojego psa, dzięki czemu będziecie mogli lepiej się porozumieć i wzmocnić więź między sobą.
Głuche psy mogą wieść szczęśliwe, zdrowe, długie życie i być wspaniałymi towarzyszami. Ich szczególne okoliczności wymagają po prostu dodatkowej ostrożności i należy wziąć pod uwagę ich bezpieczeństwo. Niesłyszące psy mogą się uczyć, dopóki masz motywację i cierpliwość. Jeśli sprawisz, że trening będzie zabawą, pokochają naukę, a to scementuje waszą więź. Nie wahaj się również skorzystać z konsultacji behawioralnych - pomogę Wam rozwiązać pojawiające się problemy, dam wskazówki i pokażę jak pracować z niesłyszącym psem!