HauKa Karolina Koziej

Jak wspierać niesłyszącego psa?

03 sierpnia 2023

Chociaż życie z psem z wadą słuchu może czasami wydawać się trudne, przy odrobinie kreatywności i empatii możesz pomóc mu wieść najlepsze życie. Oto kilka wskazówek, które pomogą psu lepiej odnajdywać się w nowej sytuacji.

 

Tworzenie przyjaznego otoczenia

Niezwykle ważne jest, aby upewnić się, że nie zaskoczysz lub przypadkowo nie przestraszysz swojego psiaka.

 • Psie legowisko powinno być w bezpiecznym miejscu, nie w ciągu komunikacyjnym, tak, żebyście przechodząc nie wystraszyli śpiącego psiaka.
 • Aby obudzić głuchego psa możesz podłożyć mu jedzenie pod nos. Sprawdza się też mocne tupanie (nie dźwięk, a delikatne drżenie podłogi może obudzić psa). Niektóre psy mogą ugryźć, jeśli zostaną zaskoczone podczas snu, unikaj zatem niespodziewanego dotykania psa, uczul na to dzieci.

 

Komunikacja i szkolenie

Niesłyszące psy potrzebują jasnych sygnałów wizualnych i dotykowych, aby zrozumieć Twoje intencje.

 • Używaj konkretnych gestów oznaczających to czego oczekujesz od psa. W przypadku psich seniorów warto za wczasu dodać gesty do każdego hasła ułatwiając Wam w ten sposób komunikację.
 • Za pomocą gestów możesz też przekazać psu marker nagrody - np. kciuk w górę.
 • Pamiętaj, że cierpliwość jest kluczowa. 
 • Regularne treningi umocnią więź i zrozumienie między Tobą a psem. Jeśli będziesz mieć problem, nie wiesz jak trenować z niesłyszącym psem - zapraszam na spotkanie, pokażę Wam jak robić to efektywnie unikając frustracji po obu stronach smyczy :) 

 

Ułatwienia w codziennym życiu

Wprowadzenie pewnych ułatwień do codziennych czynności pomoże niesłyszącemu psu żyć pełnym i satysfakcjonującym życiem:

 • Spacery tylko na smyczy lub ogrodzonym, bezpiecznym terenie - jeśli zdarzy się coś nieprzewidzianego i pies straci orientację będzie mu ciężko wrócić do Ciebie. Dodatkowo pies nie usłyszy wielu zagrożeń - samochodów, przejeżdżającego motocykla, roweru. Może być wrażliwszy na nagłe bodźce wzrokowe.
 • Upewnij się, że pies widzi kiedy wychodzisz, nie znikaj kiedy śpi. Nie słysząc tego może wpaść w panikę jak okaże się, że nie ma Cię w domu.
 • Na spacery warto zakładać obrożę/szelki/smycz z napisem „Nie słyszę/I’m deaf”
 • Możesz wprowadzić sygnał ostrzegawczy dla psa - może to być latarka albo dotyk w określonym miejscu.
 • Możesz mówić do psa! To jest dla nas naturalne, a często przy niesłyszącym psie staramy się nic nie mówić. Ten wysiłek wymaga od nas jednak dużo skupienia, lepiej wykorzystać tą uwagę w wyłapywaniu sygnałów naszego psa!

 

Wzbogacanie środowiska

Bardzo ważne jest zapewnianie psu aktywności fizycznej i umysłowej. Warto zadbać o odpowiednią ilość węszenia - praca nosem niezwykle relaksuje psy i podnosi ich pewność siebie. Świetnie sprawdzą się też zabawki interaktywne, należy jednak ostrożnie dopasować poziom trudności do naszego psa, tak żeby go nie zniechęcić. Terapeutyczny skutek będą mieć też spacery dekompresyjne, w spokojnym miejscu, na długiej lince, bez ludzi i innych zwierząt - szczególnie, że pies może być bardziej wrażliwy na nagłe bodźce w Waszej okolicy. Taki spacer może mu pomóc się odprężyć. 

 

Wyzwania behawioralne

U niesłyszących psów mogą pojawić się unikalne potrzeby i wyzwania behawioralne. Dlatego zachęcam Cię do skorzystania z konsultacji behawioralnych, które pomogą Ci lepiej zrozumieć i rozwiązać ewentualne problemy. Pomogę Wam dostosować techniki szkoleniowe do specyficznych potrzeb Twojego psa, dzięki czemu będziecie mogli lepiej się porozumieć i wzmocnić więź między sobą.

 

Nie ma się czego bać!

Głuche psy mogą wieść szczęśliwe, zdrowe, długie życie i być wspaniałymi towarzyszami. Ich szczególne okoliczności wymagają po prostu dodatkowej ostrożności i należy wziąć pod uwagę ich bezpieczeństwo. Niesłyszące psy mogą się uczyć, dopóki masz motywację i cierpliwość. Jeśli sprawisz, że trening będzie zabawą, pokochają naukę, a to scementuje waszą więź. Nie wahaj się również skorzystać z konsultacji behawioralnych - pomogę Wam rozwiązać pojawiające się problemy, dam wskazówki i pokażę jak pracować z niesłyszącym psem!

 

Behawiorysta Warszawa  - Psi behawiorysta - Behawiorysta psów online - Psi psycholog - Behawiorysta online - Zoopsycholog Warszawa - Zoopsycholog online - Behawiorysta dla niepełnosprawnego psa - Behawiorysta dla niesłyszącego psa - Behawiorysta dla niewidomego psa

Problemy z psem - Pies lękliwy - Pies agresywny - Pies gryzie - Pies się boi - Pies nie słucha - Pies szczeka - Pies nadpobudliwy 

+48 606 870 330

karolinakoziej@gmail.com