Z punktu widzenia towarzyskości, psy są jak ludzie. Niektórzy ludzie są bardzo towarzyscy, podobnie jak niektóre psy. Niektórzy ludzie wolą być sami lub mieć ograniczoną liczbę przyjaciół, z którymi wolą wchodzić w interakcje. Niektóre psy mają podobną filozofię. Zawsze pozwól swojemu psu mieć wybór. Jeśli woli unikać interakcji z innymi psami, uszanuj jego wolę. Wrzucanie psa w niekomfortowe dla niego sytuacje może mieć odwrotny skutek.
Poniżej możecie zobaczyć coś co nazywamy spektrum towarzyskości u psów. Najwięcej psów znajduje się w grupie psów tolerancyjnych lub selektywnych towarzysko i to uznajemy za „normę” - co nie znaczy, że jeśli Twój pies znajduje się w mniejszości jest z nim coś nie tak. Najczęściej na umiejscowienie konkretnego psa na tej skali jest mieszanką genetyki, socjalizacji w szczenięctwie, dotychczasowych doświadczeń i osobowości.
Szczenięta z kolei są z reguły bardzo towarzyskie i z wiekiem przesuwają się na skali w prawo. Szczenięta agresywne lub selektywne powinny zwrócić naszą szczególną uwagę, szczególnie jeśli były prawidłowo socjalizowane, jest to coś co występuje bardzo rzadko i warto znaleźć przyczynę i skonsultować taką sytuację ze specjalistą.
Psy bardzo towarzyskie
Około 10% psów znajduje się w tej grupie
Psy tolerancyjne
Około 40% psów znajduje się w tej grupie
Psy selektywne towarzysko
Około 40% psów znajduje się w tej grupie
Psy agresywne
Około 10% psów znajduje się w tej grupie
Prawda jest taka, że poziom tolerancji psa jest zmienny i będzie się zmieniać wraz z wiekiem i doświadczeniem (dobrym lub złym). Towarzyskość większości psów ma również podłoże genetyczne, zatem odpowiednia socjalizacja niekoniecznie sprawi, że każdy pies będzie społecznie przystosowany i przyjazny.
Mądrą pracą z psem możemy sprawić, że przesunie on się nieco w lewo na naszej skali i do tego dążymy mając do czynienia z agresją w stosunku do innych psów. Warto dowiedzieć się pod profesjonalnym okiem, w której grupie znajduje się Wasz pies (to będzie nam mówić do czego dążymy i ustalić realne oczekiwania względem naszej pracy) i jakiego działania i wsparcia wymaga. Warto wiedzieć, że nie każdy pies reagujący mocno na inne psy będzie w grupie psów agresywnych. Często frustracja potrzeb, stres, dolegliwości zdrowotne czy działania opiekuna powodują, że mamy zaburzony obraz faktycznej towarzyskości naszego psa.
Karolina Koziej
Dyplomowany zoopsycholog
Skontaktuj się ze mną jeśli chcesz lepiej rozumieć swojego psa
+48 606 870 330
karolinakoziej@gmail.com