HauKa Karolina Koziej

Contrafreeloading 
- terapeutyczna moc utrudniania życia

30 czerwca 2023

Contrafreeloading odnosi się do naturalnej tendencji zwierząt do preferowania zadaniowego zdobywania jedzenia zamiast łatwego dostępu do niego. Może to być zaskakujące, ale wiele gatunków zwierząt, w tym psy, czerpie większą satysfakcję z pracy, którą muszą włożyć w zdobycie pożywienia. Można to porównać do jedzenia pistacji czy łuskania słonecznika przez ludzi. Sami wiecie jak niezwykle wciągające jest to zajęcie ;)

 

Dlaczego warto stosować contrafreeloading u psów? 

 

Istnieje kilka kluczowych powodów. Zadaniowe zdobywanie jedzenia wymaga od psa intelektualnego i fizycznego zaangażowania. Daje im to możliwość stymulacji umysłowej i fizycznej, co jest niezwykle ważne dla ich dobrostanu. Poprzez rozwiązywanie zagadek, wykonywanie zadań lub korzystanie z zabawek do ukrywania przysmaków, psy są zmuszane do myślenia i angażowania swoich zmysłów, co utrzymuje ich umysły w dobrej kondycji. Poprawia neuroplastyczność mózgu, czyli właściwość mózgu, dzięki której jest on zdolny do adaptacji, uczenia się i pamięci. Jest to ważne nie tylko dla szczeniąt, ale przede wszystkim dla starszych psów jeśli chcemy utrzymać ich umysł w dobrej kondycji. 

 

Wreszcie, contrafreeloading wzmacnia więź między psem a właścicielem. Stosując tę metodę, możesz zapewnić swojemu psu interakcję i wspólną zabawę, co wzmacnia relację i pozytywną komunikację między wami.

 

Wolnożyjące psy poświęcają ok. 2 godzin dziennie na wyszukiwanie pokarmu - jest to coś czego bardzo często brakuje naszym psom i może się objawiać niepożądanymi zachowaniami takimi jak wyszukiwanie i zjadanie śmieci na spacerze czy niszczenie przedmiotów w domu. Wprowadzanie karmienia interaktywnego jako wzbogacenia środowiska wpływa na zmniejszenie częstotliwości zachowań niepożądanych oraz pomaga w terapii zaburzeń takich jak np. zaburzenia obsesyjno-kompulsywne czy fobie. Dodatkowo zapobiega nudzie, znakomicie podnosi pewność siebie psa i daje poczucie sprawczości co jest kluczowe przy pracy z wieloma problemami behawioralnymi.

 

Jak zacząć? 

 

Contrafreeloading najlepiej stosować na początku jako część posiłku (np. połowę porcji pies dostaje w misce, połowę w macie węchowej) lub jako dodatkową zabawę. Kiedy zauważysz, że Twoje zwierzę czerpie z tego przyjemność, możesz zwiększyć ilość pokarmu podawanego w ten sposób i / lub wysiłku, jakie pies musi podjąć, aby zdobyć pożywienie. Pamiętajmy również jak ważny jest stały rytm dnia, w tym pory posiłków oraz potrzeba zjedzenia posiłku w spokoju. 

 

Dostosowanie poziomu trudności 

 

Zbyt trudne zadania na początek mogą sfrustrować psa. Wiele zabawek do karmienia interaktywnego ma stopnie trudności, nawet domowej roboty zabawki powinny uwzględniać poziom zaawansowania naszego psa. Jeśli widzicie, że nie może dostać się do jedzenia i zaczyna się denerwować - warto mu pomóc i następnym razem nieco ułatwić zadanie. Przykładowo, jeśli korzystacie z Konga, zamiast rozpoczynać od ściśle upchanej karmy mokrej, dodatkowo zamrożonej, podajcie psu łatwy do wylizania mus czy trochę luźniej karmy mokrej w środku. 

 

Czy zatem psy powinny tylko zdobywać jedzenie?

 

Nie możemy z tego wyciągać błędnych wniosków i łączyć konceptu contrafreeloadingu z „paleniem miski” i podawaniem jedzenia tylko w trakcie treningu. W trakcie treningu pies też zdobywa jedzenie, ale dostaje dodatkowy bagaż oczekiwań precyzyjnych i nienaturalnych zachowań, w których jedyną szansą na zdobycie jedzenia jest poprawne wykonanie zadania. U wielu psów prowadzi to do frustracji. Motywacja pokarmowa nie jest i nie może być motywacją głodową. 

 

Spróbujcie sami!

 

Podsumowując, contrafreeloading jest fantastycznym sposobem na zapewnienie psu zarówno fizycznej, jak i mentalnej stymulacji. Przez angażowanie ich umysłów i dawanie im możliwości "zdobywania" jedzenia, tworzysz dla nich satysfakcjonujące doświadczenie. W ten sposób nie tylko dbasz o ich dobrostan, ale także wzmacniasz więź i relację.

 

Behawiorysta Warszawa  - Psi behawiorysta - Behawiorysta psów online - Psi psycholog - Behawiorysta online - Zoopsycholog Warszawa - Zoopsycholog online - Behawiorysta dla niepełnosprawnego psa - Behawiorysta dla niesłyszącego psa - Behawiorysta dla niewidomego psa

Problemy z psem - Pies lękliwy - Pies agresywny - Pies gryzie - Pies się boi - Pies nie słucha - Pies szczeka - Pies nadpobudliwy 

+48 606 870 330

karolinakoziej@gmail.com